O stowarzyszeniu
O stowarzyszeniu
Polskie Centrum Mediacji oddział Trójmiasto
Jesteśmy oddziałem stowarzyszenia Polskie Centrum Mediacji, które powstało w 2000 roku. W Trójmieście, początkowo z siedzibą w Sopocie, działamy od 2006 roku. Jako stowarzyszenie jesteśmy kontynuatorami działalności Zespołu ds. Wprowadzenia Mediacji w Polsce. Mamy więc doświadczenie wdrażania mediacji jako instytucji prawnej do polskiego wymiaru sprawiedliwości.
W trakcie swojej działalności, opartej na wiedzy i doświadczeniu zdobytych w wyniku współpracy z niemieckimi ośrodkami mediacji, najpierw Zespół, a następnie stowarzyszenie Polskie Centrum Mediacji, prowadziło szeroką działalność edukacyjną. Przeszkoliło ponad 400 przyszłych mediatorów z całej Polski, rozpowszechniało ideę sprawiedliwości naprawczej wśród przedstawicieli polskiego wymiaru sprawiedliwości (sędziów, prokuratorów, służb jednostek penitencjarnych) i szerokich kręgów polskiego społeczeństwa. W 1997 roku, między innymi na bazie doświadczeń zdobytych w trakcie realizacji eksperymentalnego programu mediacji, między pokrzywdzonym a sprawcą czynu karalnego, zostały opracowane i ostatecznie wprowadzone zmiany w kodyfikacji karnej dotyczące wprowadzenia instytucji mediacji do kodeksu karnego i kodeksu postępowania karnego.
Dlaczego Polskie Centrum Mediacji?
Nie tyko mediacje
Nasze bogate doświadczenie wykorzystujemy nie tylko mediując, ale też stale współpracując ze środowiskiem akademickim trójmiejskich uczelni oraz organizując i uczestnicząc w spotkaniach i konferencjach poświęconych tematyce mediacji. W trakcie kilkunastoletniej aktywności wyszkoliliśmy dziesiątki mediatorów działających dziś na terenie całego kraju. Naszą działalność z sukcesem prowadzimy również wśród dzieci i młodzieży, wprowadzając mediację do szkół. Pokazujemy tym samym, że mediować warto w każdym wieku. Prezes naszego oddziału, Katarzyna Stryjek, stworzyła i prowadzi Gdańskie Centrum Mediacji Szkolnej i Rówieśniczej (https://www.gokf.gda.pl/Home/News/216) w ramach, którego pomaga młodym ludziom zrozumieć istotę konfliktu i uczy ich alternatywnych sposobów jego rozwiązania.
Chętnie dzielimy się wiedzą i zdobytym doświadczeniem. Inicjujemy, pomagamy i towarzyszymy w poszukiwaniu i osiąganiu porozumienia.